Santa Ana City Council

Mayor Miguel Pulido

Mayor

Occupation: Business Owner

First Elected: November 1994

Term Expires: December 2020

Councilmember Vicente Sarmiento

Ward 1

Occupation: Attorney at Law

First Appointed: January 2007

First Elected: November 2008

Term Expires: December 2020

Councilmember David Penaloza

Ward 2

Occupation: Senior Regulatory Engineer 

First Elected: November 2018

Term Expires:  December 2022

Councilmember Jose Solorio

Ward 3

Occupation: Senior Policy Advisor, Nossaman LLP; California Student Aid Commissioner

First Elected: November 2016

Term Expires: December 2020

Councilmember Phil Becerra

Ward 4

Occupation: Land-Use Consultant

First Elected: November 2019

Term Expires: December 2022

Mayor Pro Tem Juan Villegas

Ward 5

Occupation: Sheriff Officer/Educator, County Sheriff’s Department

First Elected: November 2016

Term Expires: December 2020

Councilmember Cecilia Iglesias

Ward 6

Occupation: Education and Community Relations Director, California Policy Center

First Elected: November 2018

Term Expires: December 2022

County of Orange Board of Supervisors

Michelle Steel, Chair

2nd District

Buena Park (Portions of), Costa Mesa, Cypress, Fountain Valley (Portions of), Huntington Beach, La Palma, Los Alamitos, Newport Beach, Seal Beach, Stanton

(714) 834-3220

Andrew Do, Vice Chairman

1st District

Fountain Valley (Portions of), Garden Grove, Santa Ana, Westminster

(714) 834-3110

Donald Wagner

3rd District

Anaheim (Portions of), Irvine (Portions of), Orange, Tustin, Villa Park, Yorba Linda

(714) 834-3330

Doug Chaffee

4th District

Anaheim (Portions of), Brea, Buena Park (Portions of), Fullerton, La Habra, Placentia

(714) 834-3440

Lisa Barlett

5th District

The Cities of Aliso Viejo, Dana Point, Irvine (portion of), Laguna Beach, Laguna Hills, Laguna Niguel, Laguna Woods, Lake Forest, Mission Viejo, Rancho Santa Margarita, San Clemente, San Juan Capistrano, and the unincorporated communities of Coto de Caza, Emerald Bay, Ladera Ranch, Las Flores, Rancho Mission Viejo, Stonecliffe, Trabuco Canyon (portion of), and Wagon Wheel

(714) 834-3550

State of California Legislature

Assembly Member Tom Daly

State Assembly (District 69)

Representing the communities of Santa Ana, Anaheim, Garden Grove, and Orange

(916) 319-2069

(714) 939-8469

Senator Tom Umberg

State Senate (District 34)

Representing communities of Santa Ana, South Anaheim, Garden Grove, Los Alamitos, Rossmoor, Seal Beach, parts of Long Beach, Westminster, Fountain Valley, and Huntington Beach

(916) 651-4034

(714) 741-1034

United States Congress

Senator Dianne Feinstein

Senior Senator, California

Since Nov 10, 1992

(202) 224-3841

Senator Kamala Harris

Junior Senator, California

Since Jan 3, 2017

(202) 224-3553

Representative Lou Correa

Representative, California’s 46th Congressional District

Since Jan 3, 2017

(202) 225-2965